Informacje o Stowarzyszeniu Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec

SłonecznikiStowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec to grupa osób, która działa wspólnie na rzecz rozwoju i ogólnego dobra wsi oraz pragnie zmobilizować ludzi tu żyjących do większej aktywności i samorządności.
Nasza organizacja powstała w 2009 roku z inicjatywy osób chcących poddać renowacji budynek dawnej hydroforni znajdujący się w naszej wsi. W wyniku podjętych działań, ​28 kwietnia 2009 roku, na zwołanym zebraniu założycielskim, powołaliśmy Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków wsi Rakowiec, a parę miesięcy później został przez nas złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku wniosek o dofinansowanie do zaplanowanej inwestycji, czyli modernizacji budynku po byłej hydroforni i przekształceniu jej w Salę Tradycji Kulinarnych w Rakowcu.
​Uroczyste otwarcie Sali odbyło się 17 grudnia 2010 roku, a na zorganizowanym przez Stowarzyszenie spotkaniu gościliśmy Marszałka Senatu pana Bogdana Borusewicza, senatora Jerzego Czarnobaja oraz Jerzego Kozdronia.

Nasza obecna działalność

Obecnie Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków wsi Rakowiec podejmuje szereg różnych działań mających na celu zrzeszanie i aktywizację mieszkańców wsi, między innymi poprzez organizację różnego rodzaju imprez, a także dbanie o prawidłowe funkcjonowanie obiektów rekreacyjnych i wypoczynkowych.
W ramach promowania naszej wsi produkujemy Powiślańską śliwkę w occie powstającą na bazie starej rodzinnej receptury pani Elżbiety Szczukowskiej, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Produkt ten od wielu lat sporządzany przez powiślańskie gospodynie z powodzeniem jest popularyzowany przez miejscowych podczas odbywających się uroczystości lokalnych.